Jakie są zasady gry w tenisa ziemnego?

23 maja, 2024 Sport Jakie są zasady gry w tenisa ziemnego?

Tenis ziemny to sport o długiej tradycji i bogatej historii, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Aby w pełni cieszyć się tą grą, warto poznać jej zasady oraz przepisy, które regulują rozgrywki. W tym artykule przybliżymy podstawowe zasady gry w tenisa ziemnego, jak punktuje się w tenisie, wymogi dotyczące sprzętu oraz oficjalne przepisy dotyczące kortu.

Podstawowe zasady gry

Gra w tenisa ziemnego rozgrywana jest pomiędzy dwoma zawodnikami (singiel) lub czterema (debel) na prostokątnym korcie. Celem gry jest zdobycie punktów poprzez uderzanie piłki w taki sposób, aby przeciwnik nie był w stanie jej prawidłowo odebrać. Grę rozpoczyna serwujący, który musi uderzyć piłkę tak, aby przeszła nad siatką i wylądowała w polu serwisowym przeciwnika. Każdy zawodnik ma dwa serwisy. Jeżeli piłka nie wyląduje w polu serwisowym po pierwszym podaniu, zawodnik ma prawo do drugiego podania.

Podczas wymiany piłka może odbić się maksymalnie raz po stronie każdego z zawodników, a następnie musi być odesłana na stronę przeciwnika. Jeśli piłka odbije się więcej niż raz, punkt zdobywa przeciwnik. Gra toczy się aż do momentu, w którym jeden z zawodników zdobędzie wymagane ilość punktów, aby wygrać gem, set i ostatecznie mecz.

Jak punktuje się w tenisie

W tenisie punktacja jest specyficzna i tradycyjna. Punkty w gemach liczone są w sposób: 15, 30, 40, a następnie punkt końcowy, który decyduje o wygraniu gema. Jeśli zawodnicy mają po 40 punktów (czyli równowagę lub ang. deuce), aby wygrać gema, jeden z nich musi zdobyć dwa punkty z rzędu. Wygranie sześciu gemów (przy jednoczesnej dwupunktowej przewadze) daje zwycięstwo w secie. Mecz zazwyczaj składa się z dwóch lub trzech wygranych setów, w zależności od wcześniej ustalonych zasad zawodów. W turniejach wielkoszlemowych mężczyzn wymagane są trzy wygrane sety (czyli gra do pięciu setów).

Aby bardziej zobrazować zasady punktacji, warto zapamiętać, że:

1. Punktacja w gemach to 0 (love), 15, 30, 40.
  2. Przy równowadze (deuce), jeden z zawodników musi zdobyć dwa punkty z rzędu, aby wygrać gema.
  3. Sety wygrywa się przez zdobycie sześciu gemów, ale przy przewadze przynajmniej dwóch gemów (na przykład 6-4 lub 7-5).
  4. W niektórych przypadkach, przy równowadze 6-6 w setach, rozgrywa się tie-break, który decyduje o wyniku seta.

Wymogi dotyczące sprzętu

Tenis to sport wymagający specjalistycznego sprzętu, który wpływa na jakość gry i komfort zawodników. Najważniejszym elementem jest oczywiście rakieta tenisowa. Wybór rakiety zależy od wielu czynników, takich jak poziom zaawansowania gracza, styl gry oraz indywidualne preferencje. Rakiety tenisowe wykonywane są zazwyczaj z lekkich i wytrzymałych materiałów, takich jak grafit czy kevlar. Ważna jest także odpowiednia waga i balans rakiety, które wpływają na precyzję i siłę uderzeń.

Piłki tenisowe także mają swoje specyfikacje. Standardowa piłka tenisowa jest wykonana z gumy pokrytej filcem i ma jasnożółty kolor. W oficjalnych rozgrywkach używane są piłki o ściśle określonym ciśnieniu, masie i średnicy, aby zapewnić jednakowe warunki gry dla wszystkich zawodników.

Strój tenisowy powinien być wygodny i przewiewny. Najczęściej zakładany jest specjalistyczna koszulka oraz spodenki (dla mężczyzn) lub spódnica (dla kobiet). Na kortach trawiastych obowiązuje biała odzież, szczególnie podczas turniejów na Wimbledonie. Obuwie tenisowe musi gwarantować dobrą przyczepność do podłoża oraz amortyzację, aby zapobiec kontuzjom.

Oficjalne przepisy dotyczące kortu

Kort tenisowy to prostokątny obszar o ściśle określonych wymiarach. Kort do gry pojedynczej ma wymiary 23,77 m długości i 8,23 m szerokości, natomiast kort do gry podwójnej jest nieco szerszy – ma 10,97 m szerokości. Korty dzielone są na dwie równe połowy przez naciągniętą na wysokości 0,914 m wysoką siatkę. Korty tenisowe mogą być pokryte różnymi nawierzchniami, takimi jak trawa, korty ziemne, beton, korty akrylowe i inne sztuczne nawierzchnie. Rodzaj nawierzchni ma duży wpływ na styl gry i dobór odpowiedniego sprzętu.

Pole serwisowe to obszar po obu stronach siatki, pomiędzy linią środkową a bocznymi liniami serwisowymi. Podczas serwisu zawodnik musi skierować piłkę do jednej z tych stref, w zależności od tego, czy podaje z lewej, czy z prawej strony kortu. Zawodnicy muszą również przestrzegać linii końcowych (linia bazowa), bocznych (linie singlowe i deblowe) oraz środkowych – które definiują granice pola gry.

Na koniec warto wspomnieć, że przepisy dotyczące tenisa ziemnego są szczegółowo opisane przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF), która dba o jednolite standardy na całym świecie. Znajomość tych zasad pozwala cieszyć się grą na najwyższym poziomie i unikać kontrowersji podczas meczów.

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł przybliżył zasady gry w tenisa ziemnego zarówno nowicjuszom, jak i zaawansowanym graczom, oraz zachęcił do dalszego zgłębiania tej fascynującej dyscypliny sportu.