Jakie są zasady gry w tenisa stołowego?

23 maja, 2024 Sport Jakie są zasady gry w tenisa stołowego?

Tenis stołowy, znany również jako ping-pong, to dynamiczna i ekscytująca gra, która zdobyła popularność na całym świecie. Wymaga nie tylko zręczności i szybkiego refleksu, ale również strategicznego myślenia. Aby w pełni cieszyć się tą dyscypliną, warto poznać jej zasady oraz techniki.

Podstawowe zasady gry

Tenis stołowy to gra rozgrywana na stole, z użyciem małej, lekkiej piłeczki i rakietek. Celem gry jest trafienie piłeczki na połowę przeciwnika w taki sposób, by nie mógł on jej odbić. Zasady gry są precyzyjnie określone przez Międzynarodową Federację Tenisa Stołowego (ITTF).

Gra toczy się na stole o wymiarach 2,74 m długości, 1,525 m szerokości i wysokości 76 cm. Połowy stołu są oddzielone siatką o wysokości 15,25 cm. Gracze wymieniają uderzenia, starając się zdobyć punkty przez trafienie piłeczki na połowę stołu przeciwnika. Piłeczka może maksymalnie raz odbić się od powierzchni stołu, zanim przeciwnik musi ją odbić.

Mecz składa się z setów, a każdy set rozgrywany jest do 11 punktów. Aby wygrać set, należy zdobyć co najmniej dwa punkty przewagi nad przeciwnikiem. Gracze serwują na przemian po dwóch serwach, aż do zakończenia seta.

Techniki serwisu w tenisie stołowym

Serwowanie to jedna z najważniejszych umiejętności w tenisie stołowym. Dobrze wykonany serw może dać przewagę na początku wymiany. Istnieje kilka technik serwisu, które gracze mogą stosować, a każda z nich wymaga precyzyjnego opanowania.

Podstawowy serw polega na podrzuceniu piłeczki co najmniej 16 cm do góry i uderzeniu jej tak, aby najpierw dotknęła powierzchni stołu po naszej stronie, a następnie po stronie przeciwnika. Ten prosty serw może być modyfikowany poprzez zastosowanie różnorodnych rotacji i prędkości.

Najbardziej popularne techniki serwisu to:

• Serw rotacyjny (spin serve): W tym serwie piłeczka jest uderzana z rotacją boczno-dolno-boczną, co powoduje, że jej trajektoria jest trudniejsza do przewidzenia i odbicia dla przeciwnika.
  • Serw boczny (side spin serve): Podczas tego serwu piłeczka nabiera rotacji bocznej, co powoduje, że odbija się w nieprzewidywalny sposób po zetknięciu z stołem przeciwnika.
  • Serw z rotacją wsteczną (backspin serve): W tym przypadku piłeczka jest uderzana pod kątem, co powoduje, że wraca w stronę serwującego po zetknięciu z powierzchnią stołu przeciwnika.

Przepisy dotyczące punktacji

Za każdy zakończony wymianą punkt przyznawany jest jednemu z graczy. Punkt zdobywa się w następujących sytuacjach:

1. Gdy przeciwnik nie potrafi prawidłowo odbić piłeczki.
  2. Gdy przeciwnik popełni błąd serwisu.
  3. Gdy piłeczka trafi w siatkę lub poza stół po stronie przeciwnika.
  4. Gdy piłeczka odbije się więcej niż raz po stronie przeciwnika.

Set kończy się, gdy jeden z graczy zdobędzie 11 punktów, jednak musi być przynajmniej dwa punkty przewagi. Jeśli wynik jest 10:10, gra toczy się dalej, aż jeden z graczy osiągnie przewagę dwóch punktów.

Mecze rozgrywane są zazwyczaj do trzech lub pięciu wygranych setów, w zależności od ustaleń turnieju lub rozgrywek.

Sprzęt i wyposażenie

W tenisie stołowym kluczowy jest odpowiedni sprzęt, który może znacznie wpływać na jakość gry. Oto podstawowe elementy wyposażenia:

• Rakieta: Rakiety do tenisa stołowego składają się z drewnianej deski pokrytej specjalną gumą. Wybór odpowiedniej rakiety zależy od stylu gry oraz zaawansowania gracza. Najczęściej używane są rakiety z gumą o średniej twardości, która zapewnia równowagę między szybkością a kontrolą.
  • Piłeczki: Piłeczki do tenisa stołowego mają średnicę 40 mm i ważą około 2,7 grama. Najczęściej są one białe lub pomarańczowe, wykonane z plastiku. Piłeczki o wyższej jakości oznaczane są gwiazdkami – im więcej gwiazdek, tym lepsza jakość.
  • Stół: Stoły do tenisa stołowego muszą spełniać określone wymiary (2,74 m długości, 1,525 m szerokości, 76 cm wysokości) oraz być wykonane z materiału, który zapewnia odpowiednie odbicie piłeczki.
  • Odzież i obuwie: Wygodna, sportowa odzież i obuwie z dobrą przyczepnością do podłoża są nieodzowne, aby gracz mógł swobodnie poruszać się po korcie i reagować na dynamiczne zmiany sytuacji.