Tutaj jesteś

Jakie są zasady gry w piłkę ręczną?

23 maja, 2024 Sport Jakie są zasady gry w piłkę ręczną?

Piłka ręczna to dynamiczna i emocjonująca dyscyplina sportu, która zyskuje na popularności na całym świecie. Zrozumienie zasad tej gry nie tylko pozwala na lepsze cieszenie się meczami, ale także umożliwia pełniejsze doświadczenie sportowych emocji. W niniejszym artykule przybliżę wszystkie aspekty tej fascynującej gry.

Podstawowe zasady gry

Piłka ręczna to sport drużynowy, w którym dwie drużyny rywalizują o zdobycie jak największej liczby bramek. Każda drużyna składa się z siedmiu zawodników, w tym bramkarza. Gra toczy się na boisku o określonych wymiarach, a celem jest umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Mecz trwa 60 minut, podzielony na dwie połowy po 30 minut każda, z 10-minutową przerwą między nimi.

Zawodnicy mogą przemieszczać się po boisku, podawać piłkę, rzucać nią, ale nie mogą jej trzymać dłużej niż trzy sekundy ani wykonywać więcej niż trzech kroków bez odbicia piłki od podłoża.

Reguły dotyczące boiska i sprzętu

Wymiary boiska

Boisko do piłki ręcznej ma wymiary 40 metrów długości i 20 metrów szerokości. Linia środkowa dzieli je na dwie równe połowy. Na każdym końcu boiska znajdują się bramki o wysokości 2 metrów i szerokości 3 metrów. Przed każdą bramką znajduje się strefa bramkowa, obszar, do którego dostęp mają jedynie bramkarze. Granica tej strefy jest zaznaczona linią o promieniu 6 metrów od bramki.

Przy boisku znajduje się także obszar dla zawodników rezerwowych. To tutaj dokonuje się zmiany zawodników w trakcie gry.

Typy piłek

Piłki używane w piłce ręcznej różnią się wielkością i wagą zależnie od kategorii wiekowej i płci zawodników. Dla mężczyzn używa się piłki o obwodzie 58-60 cm i wadze 425-475 g, natomiast dla kobiet i młodszych kategorii piłki są nieco mniejsze i lżejsze – o obwodzie 54-56 cm i wadze 325-375 g. Piłki wykonane są z materiałów syntetycznych, które zapewniają dobrą przyczepność i odpowiednie właściwości aerodynamiczne.

Przepisy dotyczące zawodników

Skład drużyny

Każda drużyna składa się z maksymalnie 16 zawodników, w tym siedmiu przebywających na boisku (sześciu graczy w polu i bramkarz) oraz dziewięciu rezerwowych. Drużyna może dokonywać dowolnej liczby zmian zawodników w trakcie meczu, korzystając z obszaru dla rezerwowych.

Zawodnicy na boisku mają określone role, takie jak rozgrywający, skrzydłowy czy obrotowy. Rozgrywający zazwyczaj znajduje się na środku boiska i koordynuje akcje drużyny, skrzydłowi operują przy liniach bocznych, a obrotowy działa blisko bramki przeciwnika, gdzie stara się wykorzystać swoją pozycję do zdobywania bramek.

Zmiany zawodników

Zmiany zawodników odbywają się bez ograniczeń liczbowych, ale muszą być przeprowadzane zgodnie z zasadami. Zawodnik wchodzący na boisko musi to zrobić po opuszczeniu pola gry przez zawodnika zmienianego, a zmiana musi odbywać się w określonym obszarze. Naruszenie tych zasad może prowadzić do kary dla drużyny.

Zmiany mają ogromne znaczenie strategiczne, ponieważ pozwalają na dostosowanie składu do sytuacji na boisku, a także na odpoczynek zawodników podczas intensywnych momentów gry.

Punkty i kary

Sposoby zdobywania punktów

Punkty w piłce ręcznej zdobywa się poprzez umieszczenie piłki w bramce przeciwnika. Każda zdobyta bramka to jeden punkt. Rzuty oddawane są z różnych pozycji – z gry, z rzutu wolnego, lub rzutu karnego. Rzut karny przyznawany jest za poważne przewinienia w strefie bramkowej. Zawodnik wykonujący rzut karny stoi na linii siedmiu metrów i ma tylko jedną próbę na oddanie strzału.

Kontrola piłki, precyzja i taktyczne ustawienie zawodników są kluczowe dla regularnego zdobywania punktów. Również sposób, w jaki drużyna wykonuje rzuty wolne i karne, ma ogromne znaczenie dla ostatecznego wyniku meczu.

Rodzaje kar i wykluczeń

W piłce ręcznej istnieją różne kary za przewinienia, które mają na celu zapewnienie zasad fair play. Najczęściej stosowanymi karami są:

• Wykluczenie na 2 minuty – za poważniejsze przewinienia, takie jak niebezpieczna gra. Zawodnik musi opuścić boisko na dwie minuty, a jego drużyna gra w osłabieniu.
  • Karne wykluczenie – jeśli zawodnik popełni trzy wykluczenia na 2 minuty, zostaje trwale wykluczony z meczu.
  • Rzut karny – przyznawany za poważne przewinienia w strefie bramkowej.

Kary te mają na celu dyscyplinowanie zawodników oraz zapobieganie brutalnej grze, co przyczynia się do bezpiecznego i uczciwego przebiegu meczu.