Iniekcja krystaliczna – zasady stosowania

Podmokłe miejsce na dom? Wysoki poziom wód gruntowych? Jeżeli nasz dom zbudowany jest właśnie na takim terenie, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będziemy zmagać się z podmokłymi fundamentami oraz ścianami. Niestety jest to bardzo niebezpieczna sytuacja – zarówno dla nas samych, jak i dla murów naszego mieszkania. Zamokłe mury mogą być bardzo niebezpieczne. Tworzący się grzyb nie tylko jest trudny do wyeliminowania, ale może wpływać bardzo niekorzystnie na nasze zdrowie. Jest kilka bardzo dobrych metod na osuszanie murów. Jednym z nich jest iniekcja krystaliczna.

Iniekcja krystaliczna to metoda dzięki której wykorzystuje się wytworzoną blokadę przeciw wilgoci w murach. Jest to jedna z metod, która wykorzystuje sposób nazywany „mokrą ścieżka”. Jakie są zasady stosowanie tej metody? Możemy wyróżnić przede wszystkim dwie. Po pierwsze, osuszanie budynków przy pomocy tej metody polega na wywierceniu w murze otworów iniekcyjnych. Najlepiej byłoby, aby wszystkie otwory były równe, a ich średnica wynosiła 20 mm. W jakich odstępach wykonuje się te otwory? Otóż, otwory iniekcyjne musza być wykonywane w odstępach 10 – 15 centymetrowych i wykonuje się je w jednej linii. Otwory wierci się tak głęboko, jak szeroka jest ściana muru, pomniejszona o 5 – 10 cm. Ważny jest również kat wiercenie – powinien on wynosić 15 – 30 stopni od poziomu.

Po drugie, ważne jest samo wykonanie iniekcji.

Iniekcja krystaliczna jest bardzo prosta. Do wykonanych otworów wlewamy wodę. Po co? W ten sposób zwilża się mur. Ile wody należy wlać? Ilość wody może być różna, zazwyczaj jest to ok. 0,5 litra. Następnie, bardzo szybko, przy pomocy metody grawitacyjnej, w otworach umieszcza się specjalnie przygotowaną mieszankę. Składa się ona z cementu portlandzkiego, z wody oraz aktywatora krzemianowego.
iniekcja krystaliczna jest metoda niezwykle przyjazną i korzystna, nie wymaga dużych nakładów pieniężnych, a jej efekty widoczne powinny być do 7 dni.