Czy warto skorzystać z usług psychoterapeuty?

Życie większości z nas wygląda podobnie: jest po prostu szybkie! Szybko pracujemy, szybko podróżujemy, szybko chcemy osiągać cele, szybko spożywamy posiłki. Umawiamy się na szybkie spotkania. Niestety ten pośpiech nie służy ani naszemu zdrowiu fizycznemu, ani tym bardziej naszemu zdrowiu psychicznemu.

Wszechobecny pośpiech sprawia, że w naszym życiu pojawiają się problemy. Cierpimy na depresje i na nerwice, nie potrafimy porozumiewać się z naszymi najbliższymi, utrzymywanie stałych i długotrwałych relacji przestaje mieć dla nas znaczenie. Przestajemy również marzyć i planować przyszłość, odkładamy na później wakacje i przyjemności, bo najważniejsza jest np. praca i kolejne projekty, które czekają na zrealizowanie. Psychoterapeuta, który pracuje w obecnych czasach bardzo często styka się z problemami osób, które całkowicie poświęciły się zadaniowemu życiu i przestały cieszyć się otaczającym światem.

Czy warto korzystać z usług specjalisty? Oczywiście że tak, zwłaszcza wtedy, gdy zauważamy, że z naszym życiem naprawdę dzieje się coś niedobrego. Sukcesem jest już zauważenie tego, gorzej, jeśli zupełnie nie dostrzega się kłopotów i kiedy drażni nas, kiedy osoby trzecie zwracają nam na to uwagę. Psychoterapeuta może nam pomóc jeśli nie radzimy sobie z naszymi uczuciami, z naszymi emocjami oraz nerwami. Może pomóc nam wyjść z nałogów, może pomóc kiedy chcemy pozbyć się natrętnych myśli. Sprawdzi się również wtedy, gdy chcemy naprawić relacje z partnerem lub z bliskimi nam osobami. Psychoterapeuta sprawdza się również wtedy, gdy chcielibyśmy wyeliminować dolegliwości somatyczne, które są wynikiem np. nerwicy.

Bardzo ważną kwestią pozostaje wybór odpowiedniego specjalisty. W jaki sposób rozpoznać, czy jest to dobry psychoterapeuta czy nie? Otóż, od razu to poczujesz! Przede wszystkim musisz czuć się dobrze w jego towarzystwie – nie może Cię krępować, nie możesz się go bać. Musi również być człowiekiem godnym zaufania, gdyż nie możesz bać się powiedzieć mu tego, co naprawdę jest dla Ciebie ważne, a zarazem na pewno bolesne i trudne.